Gooral, czyli Mateusz Górny, to urodzony w Bielsku-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu połączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

Kariera muzyczna Goorala zaczęła się w 2003 r., kiedy jego remix „Whola lotta love” Led Zeppelin zadebiutował na drugim miejscu w notowaniach Radia Bis.

Prawdziwą popularność przyniosło artyście Psio Crew – elektro-góralska kapela, którą założył w 2004 r. razem z Maciejem „Kamerem” Szymonowiczem i z którą wydał krążek „Szumi Jawor Soundsystem”. W 2008 r. Gooral odszedł z zespołu po to, by realizować własne projekty. W 2011 roku wydał solową debiutancką płytę „Ethno Elektro”, na której znalazło się 14 utworów, w tym największy hit – „Karczmareczka”.  Dzięki temu krążkowi artysta zdobył jeszcze większy rozgłos i uznanie. Posypały się zaproszenia na festiwale.

W 2013 r. Gooral po raz drugi pojawił się na Przystanku Woodstock, tym razem współpracując i występując na scenie razem z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze i sprawiając, że kilkusetysięczny tłum szalał i tańczył pod sceną. Cały występ został nagrany i ukazał się później na płytach DVD i CD.  Rok później artysta zrealizował kolejny własny studyjny materiał na krążku „Better Place”, który wydał wraz z menedżerem Łukaszem Adamczewskim w wytwórni Kardiogram Tunes. Płyta przypieczętowała ówczesną współpracę z wokalistką Anną Wiosną Rogowską, Maciejem Szymonowiczem i Piotrem Gawronem.

W drugiej połowie 2015 roku Gooral wraz ze znajomymi z zespołu zreaktywował Psio Crew. Wkrótce potem został zaproszony do stworzenia muzyki do spektaklu Wojciecha Bogusławskiego „Krakowiacy i Górale” wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu. Kolejnym zrealizowanym krążkiem w CV artysty jest „Khabaya” (tajemnica – w jęz. marokańskich górali), której premiera miała miejsce jesienią 2016.

W swoim dorobku Gooral ma występy (solo lub z Psio Crew) m.in. na: Sziget Festival, Colours of Ostrava, Before Tauron Nowa Muzyka, Open’er Festiwal, Live Festival, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival i wiele innych. Gooral udźwiękowił też film Franka Hurleya „South” z 1919 r.

Artysta (wraz z Psio Crew) zdobył nagrodę Machinera za debiut muzyczny, trzecie miejsce na Festiwalu Folkowym PR Nowa Tradycja oraz nominację do Fryderyków w kategoriach Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii za płytę „Szumi Jawor Soundsystem”. Ponadto wraz z Janem Mędralą wygrał Radio Waves Festival. Otrzymał również nominację do płyty roku Gazety Wyborczej.

Ostatnio artysta pracuje nad swoim nowym projektem sygnowanym swoim nazwiskiem – Górny, który bazuje na ulubionych przez niego gatunkach techno i minimal.

Dyskografia:

2016 – „Khabaya
2014 – „Better Place
2013 – „Gooral & Mazowsze” CD & DVD
2011 – „Ethno Elektro

Video:

Karczmareczka” live Woodstock Festival 2012

Pod jaworem

Ohoho

Bilety

https://goingapp.pl/evt/2206651/?utm_source=facebook&utm_medium=event&utm_campaign=20200320_gooral_is_beck_katowice